Prst  dávno opustil spoušť fotoaparátu, skoro nedýchám. Je konec dubna, několik minut před dvaadvacátou hodinou. Zde na severu, vysoko na skalních útesech, v tichu a mezi nesčetným množstvím papuchalků, pozoruji západ slunce. Blízké, hrobové ticho. Jen od moře se ozývá nekonečné hašteření tisíců racků. Ztracen v  množství okřídlených společníků, odpočítávám poslední minuty dne. Marné srovnání s všedností dní, Norsko je jiné a „Ptačí ostrov“ změnil můj život,  učinil jej krásnějším a bohatším.

Na začátku naší cesty byla touha.  Touha  po nepoznaném, neznámém,  po  dobrodružství.  Touha  objevovat,  prožívat a sdílet. Jen pár týdnů po nalezení ostrova Runde na mapě, přesvědčen o jeho jedinečnosti a kráse, oslovuji své přátele. Cestovatelský duch neváhá ani okamžik.
S minimálním množstvím informací a plni očekávání, vyjíždíme 20. dubna 2004 ve čtyřčlenném osazenstvu vstříc dálkám. Chceme nasbírat první poznatky a zkušenosti s pozorováním a fotografováním arktických ptáků v jejich přirozeném teritoriu.
           Po náročné cestě stísněni v malém automobilu, přijíždíme na ostrov Runde. Leží na západním pobřeží Norska mezi fjordy  Storfjodr a Romsdalsfjord, západně od města Alesund.  Ostrov  Runde  okouzlí  od  prvních  okamžiků.  Útesy  stoupají od moře do dvou set metrů, nejvyšším vrcholem na ostrově je „Vardane“, dosahující 333 metrů. Asi třetinu ostrova pokrývá bažina s menšími jezírky, která  začíná  ve  výšce  kolem  100 metrů  nad  hladinou moře.  Chladné  klima  ostrova  ve srovnání s okolím a teplý Golfský proud, zaručující dostatek planktonu a ryb v moři, vytvářejí tak ideální podmínky pro hnízdění arktických ptáků. Ostrov Runde je třetím největším a druhově nejrozmanitějším hnízdištěm v Norsku. Naleznete zde prakticky všechny druhy arktických ptáků hnízdících v koloniích na území této severské země. To vše na rozloze pouhých 6,4 km2.
 


pohled na ostrov RUNDE

 
strana  1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 Kontakt na ostrov RUNDE
 

copyright 2004 © webfoto.cz