o   zcela  promočené  oblečení.  Technika  může každou chvíli zklamat. Neberu na ni ohledy, protože očekávané se stává realitou. Několik minut ještě vychutnávám kouzlo setkání. Nakonec jsem příliš blízko, abych mohl zaostřit teleobjektiv. Dva kroky zpět a pořizuji detailní záběry. Hlavu chaluhy pokrývají kapky deště. Pomalu vstávám, otáčím se a odcházím. Chaluhy poklidně odlétají.
             Nacházím se na západním pobřeží Norska, na ostrově Runde, který je významným hnízdištěm arktických ptáků.
Půldruhého tisíce kilometrů jsem na toto místo vláčel přátelé. Netušíce co nás čeká, všichni věřili v nevšední zážitky. Dávno pominuly obavy z nesplněných přání. V jejich očích nacházím spokojenost a vzrušení. Ano, náš sen se plní. Jsme právě uprostřed reality nejkrásnějších okamžiků.

            Za deset dní nám ostrov poodhalil některé ze svých krás a mnohé nechal dále utajené. Návrat je stejně lákavý jako tato první cesta. Nezapomenu na tajemná mlhavá rána.


DNEŠNÍ RUNDE – LEGENDY – HISTORIE – POTÁPĚNÍ – TURISTIKA
Díky otevření nového mostu roku 1982, který spojuje pevninu s ostrovem, láká toto nádherné místo stále více turistů. Ostrov se stal nejnavštěvovanějším místem Sunnmoreského pobřeží. Dnešní Runde obývá komunita asi 150 lidí, kteří se živí farmařením, rybolovem a turistikou.
V roce 1996 zde byl ukončen provoz pilotní stanice (pilot = lodivod; převáděl záoceánské lodě kolem nebezpečného pobřeží ostrova).
 


přístav v RUNDE

strana  1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 Kontakt na ostrov RUNDE
 

copyright 2004 © webfoto.cz