Ubytovat na ostrově se lze v jednom ze dvou kempů. První kemp je přímo v přístavu, k dispozici je prodejna potravin, kavárna a potápěčské centrum. V turistické sezóně z přístavu vyplouvá mnoho lodí k ptačím skalám, tulením ostrovům, za rybolovem a potápěním.
Druhý kemp „GOKS
Ö
YR CAMPING“ je v malé osadě oddělené  od  přístavu  tunelem.  Kemp  je přímo u pobřeží, na soukromém pozemku majitele s možností ubytování v chatkách, buňkách nebo stanech. Toalety, teplá voda, sprchy a společná jídelna s možností vaření jsou samozřejmostí.  Večery  lze  trávit  společným   posezením s  majitelem,  od  něhož  se  dozvíte  všechny  informace o ostrově, arktických ptácích a možnostech jejich nejlepšího pozorování. Uslyšíte i několik pověstí a legend. Kemp je současně výchozím místem k výpravám za arktickými ptáky.


  Legenda o Runde

Norsko je plné legend. Jedna z nich hovoří také o vzniku ostrova Runde. Vypráví o pevninském Trollovi, který se při svém putování dostal do křížku s Trollem moře. Ve vzájemném souboji nabral Troll země do hrsti kus pevniny a hodil ji po Trollovi moře. Tento kus země vytvo
řil v moři ostrov, „ostrov Runde“. Dvě rozdílné formace na obou koncích ostrova se nazývají Sǿre a Nǿre Handfegenet, to podle otisku levé Trollovy ruky.  Maják na Runde

Na ostrově se nachází čtvrtý nejstarší maják v Norsku. Poprvé byl zprovozněn v roce 1767 a po dobu 58 let představoval zdroj světla oheň. Topilo se ve velkém ocelovém kotli. Jako palivo sloužilo uhlí nebo rašelina. Oheň musel být nepřetržitě udržován v noci, v zimě a za velkých bouří. V roce 1825 počala stavba velké kamenné věže s majákem na Kvelnesetu (Velrybí výběžek). Nový, 27 m vysoký maják s olejovou lampou byl zprovozněn v roce 1858. Maják na Runde je nyní plně automatický a stále obývaný.

strana  1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 Kontakt na ostrov RUNDE
 

copyright 2004 © webfoto.cz